Co to są hemoroidy? Czy to żylaki odbytu?

co to są hemoroidy

Żylaki odbytu to guzki krwawnicze. Jest to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że ma je co drugi Polak. Powstają one z poszerzonych splotów żylnych górnych i dolnych żył okołoodbytniczych. W zależności od położenia dzielimy je na wewnętrzne i zewnętrzne. Oba te rodzaje często współistnieją ze sobą.


Menu strony:

Żylakami odbytu nazywamy… hemoroidy!

U każdego człowieka w kanale odbytu, powyżej linii zębatej znajdują się zazwyczaj trzy poduszeczki odbytowe, czyli wyspecjalizowane struktury zawierające połączenia żylno-tętnicze, zlokalizowane w obrębie błony podśluzowej. Poprzez wypełnianie się krwią pełnią one pomocniczą funkcję w zatrzymywaniu zawartości odbytnicy. Gdy dojdzie do powiększenia poduszeczek odbytu i ich wypadania, mamy do czynienia z wewnętrznymi żylakami. Mało osób zdaje sobie sprawę skąd się te biorą i wiedzą tak naprawdę co to. Hemoroidy odbytu są jednak problemem, który dotyka społeczeństwa, zwłaszcza w Polsce, w ogromnym stopniu.

Stopnie zaawansowania żylaków odbytu

stopnie zaawansowania żylaków

Chorobę hemoroidalną, ze względu na zaawansowanie rozwoju guzków krwawniczych, możemy podzielić na cztery stopnie:

 • I stopień: hemoroidy widoczne są jedynie w anoskopii (jest to badanie, w którym za pomocą wziernika można obejrzeć kanał odbytu), żylaki te nie wychodzą poza obręb kanału odbytu
 • II stopień: guzki krwawnicze uwypuklają się na zewnątrz odbytu podczas parcia, ale potem wracają
 • III stopień: żylaki odbytu wychodzą na zewnątrz odbytu w trakcie parcia, wracają wskutek ręcznego odprowadzenia
 • IV stopień: trwałe wypadnięcie guzków krwawniczych, nie ma możliwości ich ręcznego odprowadzenia

Objawy:

Najczęstsze objawy, jakie niosą ze sobą żylaki odbytu to: swędzenie, krwawienie, wypadanie guzków krwawniczych, uczucie niepełnego wypróżnienia, trudności w utrzymaniu higieny osobistej oraz ból, który jest związany z tworzeniem się nich zakrzepów.

Przyczyny:

Żylaki odbytu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Wyróżnia się tu między innymi: siedzący tryb życia, długotrwałe podróże, częste zaparcia, biegunki, urazy okolic odbytu, guzy miednicy, zaawansowany wiek czy nawet ciąża.

Jaki lekarz rozwinie więcej co to są hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Na początku musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi nam on skierowanie do proktologa, czyli lekarza zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Doktor przeprowadzi z nami wywiad, obejrzy okolice odbytu i na podstawie badania per rectum, a następnie czeka nas anoskopia.

Leczenie:

Istnieje szereg metod leczenia hemoroidów. Głównie stosuje się postępowanie zachowawcze. Jeżeli to nie przynosi efektów, wdraża się mało inwazyjne chirurgiczne metody leczenia. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja.

Jak prewencyjnie, za wczasu pokonać hemoroidy?

Jak powszechnie wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć choroby hemoroidalnej, należy między innymi:

 • prowadzić aktywny tryb życia,
 • jak najmniej siedzieć, a jeśli nie jest to możliwe, na przykład ze względu na wykonywany przez nas zawód, to musimy pamiętać, aby od czasu do czasu robić sobie krótkie przerwy na “rozprostowanie kości”,
 • dbać o higienę
 • nosić bawełnianą bieliznę,
 • spędzaj w toalecie tylko tyle czasu, ile jest niezbędne, ponieważ zbyt długie napinanie mięśni brzucha przeciąża układ żylny.
Źródła:
 1. WIRKOWSKI, Adam, et al. LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ METODĄ LONGO-DOŚWIADCZENIA WŁASNE. Polish Annals of Medicine/Rocznik Medyczny, 2008, 15.1.
 2. Obcowska, Aneta, and Małgorzata Kołodziejczak. “Choroba hemoroidalna–współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa.” Nowa Medycyna (2016).
 3. Kołodziejczak, Małgorzata. “Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej.”

12 Odpowiedzi do Co to są hemoroidy? Czy to żylaki odbytu?

 1. kamil pisze:

  Tyle lat siedzenia na tyłku za kierownicą i sobie narobiłem. No ale trudno, w porę się jeszcze zorientowałem, więc chyba obejdzie się bez zabiegów.

  • Paweł pisze:

   Dobrze, że w porę. U mnie niestety już tylko zabiegi zostały, ale mówią, że to szybkie i że komfort również szybo wraca po nich, miał ktoś może jakieś usunięcie żylaków odbytu?

  • rafał_p pisze:

   Proszę spróbować Varosin Forte Max, bardzo dobry preparat i działa szybko. Stosowałem u siebie, a ja miałem żylaki od siedzenia, tylko w moim wypadku za biurkiem w biurze. Zero ruchu, dopiero teraz mi się poukładało w głowie i zacząłem o siebie dbać pod względem zdrowia. Z tym Varosinem to po 4 tygodniach było już po objawach. Do dzisiaj nie mam nawrotów, więc śmiem twierdzić że to bardzo skuteczne rozwiązanie. Zostawię link do artykułu gdzie o nim piszą – https://varosin.pl/

 2. hania pisze:

  U mnie sprawa się wiąże z ciążą. W trakcie ciąży miałam jakieś tam objawy podchodzące pod hemoroidy, ale wtedy twierdziłam, że to nic poważnego. Faktycznie, po ciąży mi przeszło więc o problemie zapomniałam. Natomiast objawy powróciły jakieś kilka miesięcy temu po pół roku od ciaży, czy mam iść z tym do lekarza?

  • iza pisze:

   Do lekarza obowiązkowo. W międzyczasie można spróbować jakichś kremów, naparów, czy maści. Tu ktoś pisał o tym Varosin Forte Max, poszukałam trochę o nim i faktycznie zbiera dobre recenzje. Sama się zastanawiam nad zakupem, bo te napary i kąpiele mi pomagają, ale maści jeszcze nie próbowałam. Znalazłam nawet sklep, gdzie to kupić https://varosinforte.pl/

   • Igor pisze:

    Mogę się dołączyć do dyskusji. Szczerze mówiąc, to myślałem, że to jakaś lipa ale przetestowałem maść i działa bardzo dobrze. Ból, swędzenie zniknęło po tygodniu. Stosuję już około 4 tygodni i problem wydaje się być rozwiązany. Będę stosował jeszcze przez 1-2 tygodnie i potem odstawię. Ale jestem zadowolony

 3. Jacek pisze:

  Wie ktoś ile trwa zabieg laserowy na żylaki odbytu? Mam umowiony zabieg, ale nigdzie nie mogę znaleźć ile to trwa.

  • Ewa pisze:

   Zabieg jest bardzo szybki, nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, a po nim chyba można od razu wrócić do domu, nie ma żadnej rekonwalescencji.

 4. Kala pisze:

  Od kilku dni mam podobne objawy, czy można jakoś sprawdzić czy to hemoroidy?

 5. Lesko pisze:

  Hemoroidy to straszna sprawa u mnie zaczęło się od bagatelizowania pierwszych objawów, a potem zaczęło się krwawienie i straszne męczarnie. Ostatecznie trzeba było ratować się zabiegiem, nie jest wcale taki straszny ale i tak nikomu nie polecam, lepiej od razu wziąć się za leczenie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

  • Dejw pisze:

   Zgadzam się, moja historia była dość podobna, ale obyło się bez zabiegu. Bardzo pomogła mi maść Varosin, polecam może komuś też pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 × = twenty one