Żylaki odbytu – leczenie i spis zabiegów

żylaki odbytu leczenie

Guzki odbytu, potocznie określane również mianem hemoroidów, tak naprawdę posiada każdy, z kolei żylaki odbytu już tylko niektórzy. Wyglądem przypominają poduszeczki, które wypełnione są krwią i pełnią niezwykle istotną w organizmie funkcję. Uszczelniają bowiem kanał odbytu, a co za tym idzie wspomagają panowanie nad stolcem i gazów. W momencie, gdy odczuwany jest impuls w postaci parcia, guzki opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnianie. Problem pojawia się, gdy hemoroidy są rozciągnięte i wypełniają się krwią ponad miarę, a na dodatek nie opróżniają z niej do końca. W wyniku zalegania krwi z czasem dochodzi do stanu zapalnego, a ten obejmuje zarówno guzki, jak i tkanki wokół odbytu. Wówczas mówi się już o chorobie hemoroidalnej, nazywanej żylakami odbytu. Nie jest to jednak schorzenia absolutnie nieodwracalne. W artykule odpowiemy jak się zabrać za żylaki odbytu, aby leczenie miało jak najlepszy efekt!


Menu strony:

Kiedy zmagamy się z żylakami odbytu – leczenie trzeba dostosować indywidualnie

Choć leczenie żylaków odbytu jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, jest możliwe. Istnieje kilka skutecznych sposób na radzenie sobie z dolegliwością, warto jednak przed rozpoczęciem kuracji udać się na konsultację do lekarza, który po przeprowadzeniu wstępnych badań będzie w stanie określić, jak wyleczyć żylaki.  wiele skutecznych sposobów na żylaki odbytu.

Środki medyczne na żylaki odbytu – leki są w każdej aptece

Leczenie w pierwszym etapie opiera się na kuracji zachowawczej, a jeśli to nie daje zadowalających rezultatów zaleca się by stosować na żylaki odbytu leki łagodzące nieprzyjemne objawy. A co na żylaki odbytu w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju? Wówczas dobrym rozwiązaniem okazują się mało inwazyjne chirurgiczne metody leczenia hemoroidów. Z kolei w bardzo ciężkich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zatem jak leczyć żylaki odbytu, by kuracja okazała się skuteczna, a jej efekty długotrwałe? W dużej mierze zależy to od zaawansowania choroby. Podstawą leczenia jest przede wszystkim zbilansowana dieta, w której nie zabraknie warzyw i owoców, oraz przyjmowanie przynajmniej 2-2,5 l płynów. Warto również ograniczyć spożywanie czekolady, mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina, wysokoprocentowych alkoholi, ostrych przypraw, orzechów i produktów wywołujących wzdęcia. Istotna jest także zmiana trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej.

Leczenie żylaków chirurgiczne – lista zabiegów

Niestety, jak wskazuje portal gastrologiczny Medycyny Praktycznej, w niektórych przypadkach żylaków konieczne jest zabiegowe, lub nawet chirurgiczne leczenie żylaków odbytu. Leczenie instrumentalne żylaków odbytu obejmuje takie metody jak:

  • Skleroterapia – przeznaczona głównie do leczenia małych hemoroidów. Zabieg polega na podaniu zastrzyku pod śluzówkę powiększonego guzka. Wstrzykiwany produkt zawiera piankę, która powoduje zakrzep w miejscu podania. W kolejnym etapie guzek odpada. Po 2-3 dniach po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z odbytu, które w końcu samoistnie ustępuje.
  • Gumkowanie (metoda Barrona) – stosowane przy hemoroidach II i III stopnia. Polega na założeniu na nasadę guzka specjalnego gumowego pierścienia, który ma za zadanie odciąć dopływ krwi, a w konsekwencji obumarcie i odpadnięcie guzka po około 7-10 dniach.

    Zabieg trwa kilka minut, a po jego przeprowadzeniu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności. W ciągu 24 godzin od zabiegu należy unikać wypróżniania i przyjmowania preparatów obniżających krzepliwość krwi.
  • Laseroterapia – czyli naświetlenie guzka promieniami lasera. Wysoka temperatura lasera powoduje obkurczanie i zamknięcie naczyń krwionośnych, a w efekcie zniszczenie tkanki guzka.
  • Diatermia jednobiegunowa i niskonapięciowa – mało inwazyjna technika polegająca na oddziaływaniu na naczynia doprowadzające prądem o niskim napięciu i natężeniu. Metoda ta wymaga jednak czasu i cierpliwości, choć jej skuteczność jest nieporównywalnie wyższa niż przy innych technikach. Najczęściej stosuje się ją przy hemoroidach od I do III stopnia.
  • Krioterapia – zabieg, który polega na oddziaływaniu na hemoroidy niską temperaturą ciekłego azotu bądź też podtlenku azotu. Celem zabiegu jest doprowadzenie do martwicy i zmniejszenia guzków.
Źródła:
  1. Szewczyk, MARIA T., and Arkadiusz Jawień. “Wybrane aspekty zachowawczego leczenia owrzodzeń żylnych.” Część I. Kompresjoterapia. Post Alergol Dermatol 22 (2005): 133-40.
  2. Milik, Krzysztof, et al. “Leczenie operacyjne chorób żylnych i urazów żył kończyn dolnych na przestrzeni dziejów.” Chirurgia Polska 8.4 (2006): 269-273.
  3. Barańska-Rybak, Wioletta, and Olivia Komorowska. “Zmiany skórne w chorobach naczyń żylnych.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 6. No. 1. 2012.