Jak zapobiegać hemoroidom odbytu? Garść informacji

jak zapobiegać hemoroidom

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to bolesna i wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która spotyka wiele osób. Warto dowiedzieć się jakie są przyczyny pojawiania się hemoroidów i wprowadzić w życie pewne zmiany, aby uniknąć intymnego problemu. W artykule odpowiemy na uciążliwe pytanie – jak zapobiegać hemoroidom odbytu?

Jak zapobieganie hemoroidom może pomóc?

Jak wskazuje portal abc Zdrowia, dzięki odpowiedniemu podejściu profilaktycznemu w wielu aspektach naszego życia, jesteśmy w stanie zredukować ryzyko wystąpienia objawów i choroby hemoroidalnej. Czy warto się starać? Osoby, które kiedykolwiek miały do czynienia z tym schorzeniem z pewnością odpowiednio uargumentowałyby potwierdzającą odpowiedź. Współczesny poziom medycyny oferuje naprawdę szeroką gamę rozwiązań na żylaki odbytu, z których należy skorzystać. Obecnie dostępne są różne kremy i maści do stosowania miejscowego, które przynoszą pewną ulgę w przypadku pojawienia się żylaków odbytu. Leczenie hemoroidów wymaga jednak czasu, a objawy takie jak, świąd, ból przy oddawaniu stolca czy nawet krwawienie z guzków, mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dlatego powinniśmy zastanowić się, co może być powodem występowania hemoroidów. Za powstawanie hemoroidów najczęściej odpowiadają zła dieta i nieodpowiedni styl życia. Poniżej podajemy kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie chroni przed pojawieniem się żylaków odbytu.

Hemoroidy – zapobieganie poprzez odpowiednie nawyki

Waga- zwykle osoby z nadwagą niezdrowo się odżywiają i do tego unikają ruchu – w połączeniu te dwa błędy dają duże prawdopodobieństwo powstawania hemoroidów. Oczywiście zrzucenie zbędnych kilogramów wymaga cierpliwości, dużo pracy i wytrwałości. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z nadmierną tkanką tłuszczową, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów.

Odżywianie a hemoroidy odbytu – zapobieganie od talerza

Prawidłowe odżywianie jest nie tylko ważne w kontekście walki z otyłością. Kolejną częstą przyczyną hemoroidów są zaparcia. Problemy zaparciami zazwyczaj pojawiają się, gdy dieta jest uboga w błonnik, a jednocześnie ciężkostrawna. Niewłaściwa dieta może zmniejszać płynność przemieszczania się masy kałowej. Aby wydalić twardy stolec, który hamuje wypróżnianie zazwyczaj “naprężamy się”, co powoduje zbyt duży nacisk na naczynia krwionośne i powstają guzki krwawnicze. Jeżeli chcemy uniknąć zaparć, które sprzyjają hemoroidom, powinniśmy postawić na produkty z dużą zawartością błonnika (np. razowe pieczywo, kasze, płatki owsiane, jogurt, kefir, maślanka, twaróg, warzywa i owoce), dbać o nawadnianie organizmu, ale też unikać alkoholu, mocnej kawy i herbaty.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Regularne ćwiczenia poprawiają metabolizm. Ruszając się stymulujemy jelita do pracy, dzięki czemu możemy efektywnie radzić sobie z zaparciami. Pomocna będzie codzienna gimnastyka, spacer, jazda na rowerze i pływanie. Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, dobrze jest raz na jakiś czas wstać i przejść się, aby pobudzić ciało.

Jak zapobiegać hemoroidom odbytu poprzez odpowiednie wypróżnianie?

Nie należy przeciągać wypróżniania (nie wskazane jest zbyt długie i mocne napinanie mięśni brzucha w trakcie wypróżniania), ani zwlekać z pójściem do toalety. Wtedy żyły zlokalizowane w okolicy odbytu mogą się nadmiernie rozciągać i przestają być elastyczne, a w konsekwencji powstają żylaki.

Poprawna higiena

Jeśli hemoroidy ciągle powracają, zaleca się zamiast zwykłego papieru toaletowego używać mokrych chusteczek (najlepiej nasączonych wyciągiem z rumianku lub nagietka). Nie należy też nosić stringów.

Seks analny i zabawy z nim związane

Do powstawania żylaków odbytu może też przyczyniać się seks analny. Poza tym, penetracja może powodować nietrzymanie zwieracza odbytu.

Pamiętaj!

Powyższe zasady w szczególności warto wprowadzić w życie, jeśli hemoroidy często nawracają, jak również jeśli już się pojawią, gdyż wpłyną one na skrócenie czasu leczenia i zapewnią trwałe efekty.

12 Odpowiedzi do Jak zapobiegać hemoroidom odbytu? Garść informacji

 1. Krzysztof pisze:

  Sprawa jest prosta, nie siedzieć na tyłku, ruszać się, zdrowo odżywiać i problemów nie będzie. Przynajmniej warto spróbować.

 2. Przemek pisze:

  Wszyscy się mądrujemy a jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że zrobiliśmy coś głupiego. Ja tak samo, prowadziłam niezdrowy tryb życia, ignorowałam problemy i teraz mam żylaki odbytu. Dopiero od jakiegoś czasu stosuję maść na hemoroidy od lekarza i regularnie uprawiam sport, bo niestety siedzeina w pracy nie uniknę.

 3. Jaccer pisze:

  Udało mi się pokonać hemoroidy z pomocą maści Varosin, teraz stosuje się do powyższych wskazówek, chodzę na długie spacery, staram się dużo pić i jak na razie już od 3 miesięcy nie ma żadnych nawrotów 🙂

  • Adam pisze:

   Gratuluje, ja jeszcze się męczę i nic mi nie pomaga. Spróbuje tę maść o której Pan pisał może ona coś da.

 4. jacek pisze:

  Do jakiego lekarza idzie się z hemoroidami?

 5. Temo23 pisze:

  Dzięki za te porady, bardzo fajny tekst.

 6. Andrzey pisze:

  Jak ktoś pracuje na siedząco to powinien chodzić regularnie na spacery albo uprawiać jakiś sport, ostatecznie chociaż jakieś ćwiczenia w domu

 7. Teref2 pisze:

  Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, powinno się pić 2 litry płynów dziennie, oczywiście bezalkoholowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ fifty four = sixty three