Jak wyglądają hemoroidy odbytu? Zdjęcia!

jak wyglądają hemoroidy zdjęcia i opisy

Wszystkie osoby, które chociaż raz odczuły dyskomfort w dolnej części układu pokarmowego lub wydalniczego, obawiają się najgorszego. Podczas pierwszej wizyty lekarz internista lub proktolog zawsze odpowiada na pytanie jak wyglądają hemoroidy odbytu.


Menu strony:

Jak wygląd hemoroidów może wpłynąć na samopoczucie pacjenta? Czym to grozi?

Jest to niesamowicie delikatny i wstydliwy dla pacjenta temat. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego słownictwa. Porada specjalisty powinna uspokoić, wyjaśnić wątpliwości i pomóc w wyborze skutecznego leczenia. Ta dolegliwość to niestety powszechny problem w dzisiejszych czasach bez względu na płeć czy wiek. Niehigieniczny tryb życia, złe odżywianie, picie za małej ilości płynów, uwarunkowania genetyczne – to wszystko w długofalowej perspektywie przyczynia się do powstawania hemoroidów. Jeśli obawiamy się, że już mamy żylaki odbytu zdjęcia są najszybszym sposobem, żeby się w tym upewnić.

Więc jak wyglądają hemoroidy odbytu? Zdjęcia pacjentów!

Podstawowe badanie diagnostyczne polega na obejrzeniu okolicy całego odbytu, które jest połączone z badaniem palpacyjnym. Doświadczony lekarz potrafi wyczuć palcem, czy dolegliwości pacjenta są spowodowane właśnie hemoroidami. Do najpopularniejszych objawów, które można zaobserwować również na zdjęciach, zalicza się:

  • swędzenie i zaczerwienienie odbytu
  • podrażnienie śluzówki
  • sącząca się wydzielina
  • pojawiająca się krew na papierze toaletowym

Patrząc na zdjęcia warto zwrócić uwagę, jak powinna wyglądać zdrowa okolica odbytu, a jak ona wygląda, jeśli jest obecny jakiś stan zapalny. Część objawów odczuwanych przez pacjenta, musi być oczywiście opisana słownie. Natomiast wiele z nich można rozpoznać przeglądając dostępne zdjęcia.


Hemoroidy wypadające – zdjęcia specjalistyczne w tym wypadku nie są potrzebne, gdyż widać je od razu!

Nieleczone hemoroidy mogą mieć naprawdę poważne i nieprzyjemne powikłania. W zaawansowanym stadium dochodzi do ich wypadania z odbytu i wtedy trzeba je usunąć podczas operacji. Zewnętrzne guzki krwawnicze sprawiają duży ból, uniemożliwiają długie przebywanie w pozycji siedzącej i powodują uczucie niepełnego wypróżnienia. Mogą wypadać podczas defekacji lub wysiłku fizycznego. Na zdjęciach widać, że wystają z odbytu i nie dają się odprowadzić ręcznie.

Codzienne dolegliwości mogą być złagodzone dzięki prostym metodom:

  • ziołowym kąpielom
  • okładom z kostek lodu
  • zmianie diety
  • zwiększeniu ilości wypijanych płynów
  • stosowaniu leków przeciwzapalnych
  • używaniu maści zmniejszających świąd i obrzęk
  • tabletkom rozluźniającym stolec

Zazwyczaj pacjenci nie posiadają szerokiej wiedzy o metodach leczenia. Są wystraszeni i pytają lekarza, co dalej – jeśli mają żylaki odbytu jak wyglądają możliwości leczenia. Nie należy jednak rozpoczynać żadnej kuracji na własną rękę. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, podobnych do tych widocznych na zdjęciach, trzeba bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Tylko on będzie w stanie przeprowadzić prawidłową diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. Do wyboru są: laseroterapia, skleroterapia, gumkowanie. Wszystko zależy od nasilenia objawów. Kluczowe jest, by nie zwlekać z rozpoczęciem terapii, gdyż upływający czas działa tylko na naszą niekorzyść.

Źródła:
    1. Matławska, Irena. “Herbal remedies in the treatment of hemorrhoids.” Postępy Fitoterapii.
    2. Dolegliwości odbytu, Hans-Georg Knoch, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005