Nie wiesz czy to hemoroidy? Objawy Cię upewnią!

hemoroidy objawy

Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy hemoroidów odbytu. Otóż jednym z pierwszych znaków jest świąd i pieczenie pojawiające się w odbycie i w jego okolicach. Większość ludzi bagatelizuje to, gdyż w ogóle nie kojarzy tego z objawami żylaków odbytu. Jednak to nie wszystko i powinno się spedziewać wystąpienia jeszcze kilku powikłań.


Menu strony:

Nie ma, jeśli chodzi o hemoroidy, objawów identycznych u dwóch różnych osób

U niektórych najbardziej dokuczliwy jest wysięk, który sprzyja stanom zapalnym i alergicznym. Odczuwana jest wtedy duża wilgoć w okolicach odbytu, co przyczynia się do problemów z utrzymaniem prawidłowej higieny. Pojawienie się obrzęku i świądu związane jest z problemem się zaparć. Oddanie stolca wymaga wzmożonej pracy jelit, a co za tym idzie zwiększa się też ruch krwi w żyłach. Skutkiem tego jest podrażnienie nerwów. W szybkim czasie pojawi się wtedy stan zapalny w tej części odbytu. Spowoduje to zwiększenie wrażliwości i pojawienie się uciążliwego świądu.

Podstawowe objawy hemoroidów

Pacjenci najczęściej zauważają krwawienie przy oddawaniu stolca. Krew pojawia się na papierze, bądź na wydalonym kale. Zdarzają się również, bardzo obfite krwawienia spowodowane wypadnięciem hemoroida. W bardziej zaawansowanym stadium mogą wystąpić one samoistnie np. podczas schylania się, bądź podnoszenia cięższych przedmiotów.


Wśród podstawowych problemów, podczas powstania których można zauważyć objawy żylaków są:

  • nawykowe zaparcia
  • rozwolnienia
  • ciąża
  • brak aktywności ruchowej
  • ługotrwałe wysiłki.

Żylaki odbytu – objawy, które powodują ból

Skumulowanie objawów hemoroidów odbytu prowadzi do powstania przeszywającego bólu. Potrafi się on utrzymywać nawet przez kilka dni. Zwiększa się w momencie, gdy guzki się powiększają i sprawiają wrażenie niepełnego wypróżnienia. Odruchowo wtedy zmuszamy się do silniejszego parcia, przez co utrudnia się odpływ krwi z okolic odbytu, a to znów sprzyja powiększaniu się żylaków odbytu. Pojawia się ich przez to jeszcze więcej i problem zaczyna przybierać na sile.

Jakie są objawy hemoroidów po tym, gdy doświadczymy wypadnięcia guzka?

Jednak z czasem może się okazać, że aby mógł on wrócić na miejsce potrzebna będzie pomoc specjalisty proktologa. Nie należy wtedy zwlekać, gdyż mogą się zacząć powikłania zakrzepowe i pojawi się stan zapalny. Powiększanie się żylaków odbytu jest objawem sporadycznego, lub regularnego skoku ciśnienia. Zdarza się także, że objaw zatoru w odbytniczym splocie żylnym. Bardzo często dzieje się tak zarówno w trakcie wykonywania czynności codziennych i prostych, ale także i podczas pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych.


W momencie, gdy wystąpi zakrzep w guzkach krwawniczych umiejscowionych na zewnątrz, bądź gdy dojdzie do pęknięcia żyły, może pojawić się grudka w kolorze siwym. Gdy powstały w skutek tego stan zapalny minie, guzek zacznie się zmniejszać, lecz powstanie w tym miejscu fałd skórny.

Mając hemoroidy odbytu – objawy często pojawiają się jako pochodne choroby.

  • marskość wątroby,
  • guzki umiejscowione w miednicy,
  • wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.

Z problemem hemoroidów zgłasza się do lekarzy blisko 50% społeczeństwa. Jednak zdarzają się też przypadki pojawienia się ich u dzieci. Warto zapoznać się z podstawowymi technikami domowej higieny w przypadku hemoroidów i niezwłocznie udanie się do proktologa w celu weryfikacji schorzena i podjęcia leczenia.

Źródła:
  1. Bielecki, Krzysztof, and Hubert Cabaj. “Hemorrhoidal disease.” Postępy Nauk Medycznych (2000).
  2. Obcowska, Aneta, and Małgorzata Kołodziejczak. “Choroba hemoroidalna–współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa.” Nowa Medycyna (2016).