Jak długo leczy się hemoroidy? Porównanie metod

Jak długo leczy się hemoroidy

Ciężko określić jak długo trwa leczenie hemoroidów. Wiele zależy od ich stadium zaawansowania, a także od metody, na którą się zdecydujemy. W artykule przedstawimy spis podstawowych i najczęściej stosowanych metod wraz z czasem ich trwania.

Metoda a to jak długo leczymy hemoroidy

Czas trwania każdej metody leczenia może wahać się od kilku godzin do kilku tygodni. Poniżej podane czasy są bardzo oscylacyjne i wszystko zależy od organizmu pacjenta. Jednak jest to wyciągnięta mediana ze wszystkich przeprowadzonych kuracji, więc czas może oscylować gdzieś w środkowych granicach.

 • Maści i środki doodbytnicze

Ta metoda stosowana jest w każdej postaci choroby. Zmniejszą one świąd, obrzęk i spowolnią rozwój guzków. Jednak one są skuteczne tylko w początkowym stadium choroby, w zaawansowanym jej etapie jedynie mogą wspomóc leczenie. Stosuje się je zazwyczaj przez kilka tygodni, zgodnie z ulotką, bądź zaleceniami lekarza.

 • Gumkowanie

Stosowane jest najczęściej podczas leczenia hemoroidów w II i III stadium zaawansowania. Zabieg ten polega na założeniu specjalnej gumowej opaski na guzek krwawniczy. Ma ona za zadanie odciąć dopływ krwi, co spowoduje obumarcie i odpadnięcie guzka w przeciągu maksymalnie 10 dni. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut. W trakcie jednej sesji można założyć maksymalnie dwie gumki, a kolejne zakłada się po około miesiącu. W przypadku dużej ilości hemoroidów będzie to trwało dość długo, jednak jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza metoda.

 • Skleroterapia

Przy pomocy tej metody leczy się przeważnie małe hemoroidy. Polega ona na wstrzyknięciu specjalnego leku wokół guzka. Spowoduje to powstanie zakrzepu, a następnie odpadnięcie hemoroida. Efekty pojawiają się przeważnie w ciągu kilku dni.

 • Usuwanie hemoroidów laserem

Polega ona na naświetleniu guzków promieniem lasera. Na wskutek działania wysoką temperaturą dochodzi do zniszczenia go i obkurczenia naczynek. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 15 minut. Jest jedną z metod gwarantujących niemal natychmiastowe pozbycie się problemu żylaków odbytu.

 • Metoda DGHAL

To całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia, którą można stosować w każdym stadium zaawansowania choroby. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, bądź w czasie jednodniowego pobytu na oddziale szpitalnym. Jedyną stosowaną formą znieczulenia jest specjalny żel, a polega ona na selektywnym zamykaniu naczyń hemoroidów. Robi się to za pomocą sondy Dopplera. Na tętnice nakładane są specjalne samo wchłaniające się szwy. Po całodobowym pobycie pod obserwacją wraca się do codziennej aktywności zawodowej. Ustąpienie choroby w tym przypadku następuje po około tygodniu.

 • Metoda Longo

Polega ona na wycięciu i zaszyciu wybranych fragmentów błony śluzowej. Dokonuje się tego za pomocą staplera hemoroidalnego. Jeśli nie wystąpią powikłania pacjent po kilku godzinach przestaje odczuwać wszelkie dolegliwości.

Jak długo trwa leczenie hemoroidów? Bez wspomagania organizmu – długo!

Bez względu na to jak poważny jest problem należy wypijać w ciągu dnia minimum 2 litry płynów. Bardzo ważna jest także odpowiednią dieta, bogata w warzywa i owoce. Należy uważać w szczególności na nasiona, gdyż nie ulegają one całkowitemu trawieniu i mogą podrażniać odbyt. Konieczne jest również ograniczenie spożywania czekolady, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ostrych dań i sosów, a w szczególności produktów powodujących wzdęcia.

Ogólnie o tym jak długo leczyć hemoroidy zewnętrzne danym preparatem, bądź konkretną metodą dowiemy się z ulotki, bądź od specjalisty po przeprowadzeniu badania i ocenieniu poziomu zaawansowania naszej choroby. Oprócz leczenia chirurgicznego, bądź medykoterapii wskazanej przez lekarza, bardzo istotne jest także działanie profilaktyczne w każdym innym aspekcie naszego życia jak odżywianie, aktywność fizyczna. Warto zapoznać się, jak należy właściwie postępować z hemoroidami i zadbać o swoje zdrowie. Jak wspomina Poradnik Zdrowia, to własnie niewłaściwy tryb życia jest bardzo często głównym powodem pojawiania się hemoroidów.

13 Odpowiedzi do Jak długo leczy się hemoroidy? Porównanie metod

 1. agata pisze:

  Ja miałam laseroterapię i przez długi czas było ok, ale ostatnio znowu mam jakieś dziwne dolegliwości. Może trochę panikuję, ale czy to mogą być nawroty hemoroidów?

 2. karola11 pisze:

  Dieta też jest istotna, ja musiałam znacznie zniwelować ilość mięsa z diety, bo niekorzystnie to na mnie wpływało i to zauważalnie. Do tego kupiłam sobie jeszcze maść Varosin Forte Max i w sumie sama bardzo szybko uporałam się z żylakami odbytu. Mogę polecić preparat bo w sumie warto. Zostawię link do fajnego artykułu gdzie o nim piszą – https://varosin.pl/

 3. przemek pisze:

  Gdzie mogę kupić ten Varosin? Jestem ciekawy efektów, chyba wypróbuję. Ale nie wiem gdzie go szukać? Sklep jakiś, apteka, czy strona internetowa? Wie coś ktoś może?

  • piotr pisze:

   https://varosinforte.pl/ na oficjalnej stronie najlepiej raczej. Z tego co się orientuję to pisali, że nie będzie dostępny w aptekach ze względu na duże marże i podobnie z pośrednikami. Wolą, żeby klieci pewnie kupowali od razu od nich i w sumie w jakimś stopniu mają rację. Może i nawet wygodnie przez internet. A starsi ludzie jak nie wiedzą jak kupić to zawsze mogą poprosić kogoś młodszego i po sprawie.

 4. izabela pisze:

  Mi na początku przepisali czopki, ale potem i tak musieli mi robić skleroterapię bo same czopki nie dały rady

 5. jola pisze:

  Czy ktoś jest tutaj po metodzie gumkowania? Brzmi to przerażająco, mógłby ktoś mi wytłumaczyć?

 6. Jaro24 pisze:

  Męczę się z hemoroidami już od kilku miesięcy. Miałem nadzieje, że same przejdą ale chyba nic z tego, jakieś porady jak się ich pozbyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 ÷ = four