Hemoroidy – przyczyny a stopień ich zaawansowania

hemoroidy przyczyny

Hemoroidy zwane również guzkami krwawniczymi są naturalnymi strukturami odbytu. Przypominają poduszeczki, które wypełnione są krwią i razem ze zwieraczem odpowiedzialne są za kontrolowanie wydalania. W chwili pojawienia się impulsu nerwowego, który odczuwalny jest jako parcie, dochodzi do opróżnienia guzków krwawniczych z krwi, co umożliwia wypróżnienie. Problemy zaczynają się w chwili, gdy guzki są nadmiernie rozciągnięte, wypełniają się krwią w zbyt dużej ilości i nie są w stanie się z niej w pełni opróżnić. W momencie, gdy przestają prawidłowo działać dochodzi do powstawania żylaków odbytu, które są wstydliwym problemem. Choroba hemoroidalna to nic innego, jak powstający stan zapalny guzków krwawniczych oraz tkanek odbytu, do którego dochodzi na skutek zalegania krwi. W artykule przedstawimy, jakie są przyczyny powstawania hemoroidów w zależności od stopnia schorzenia, które nam doskwiera.


Menu strony:

Mówiąc o hemoroidach, przyczyny ich powstania zależą od etapu zaawansowania

Powstawaniu hemoroidów sprzyja siedzący i mało aktywny tryb życia, dlatego też na tę dolegliwość w większości cierpią pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy oraz gracze komputerowi, ale mogą dotyczyć one również kolarzy i osób jeżdżących konno. Bardzo często do ich powstawania przyczynia się również zła dieta, czyli taka, która uboga jest w błonnik oraz dostarczanie zbyt małych ilości płynów do organizmu. Niezbilansowana dieta prowadzi do zaparć, na skutek których błony śluzowe odbytu zmuszone są do nadmiernego rozciągania się.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Hemoroidy dotykają również kobiety będące w zaawansowanej ciąży. Dzieje się tak, ponieważ płód może uciskać układ żylny i w następstwie zaburzony zostaje prawidłowy przepływ krwi, a także prowadzi to do zaburzenia pracy jelit. Również poród może spowodować powstanie żylaków odbytu, gdyż nadmierne parcie powoduje rozciąganie się guzków krwawniczych, na skutek których dochodzi do bolesnej choroby hemoroidalnej.


Hemoroidy poddano klasyfikacji i w ten sposób wyróżnia się ich 4 stopnie.

Hemoroidy 1 stopnia

Są niewyczuwalne i niewidoczne na zewnątrz odbytu. Widoczne są jako lekkie wypukłości w kanale odbytu i do tego celu konieczne jest użycie podczas badania anoskopu bądź rektoskopu. Poza sporadycznymi, jasnoczerwonymi krwawieniami, hemoroidy te nie dają żadnych innych objawów.

Hemoroidy 2 stopnia

To hemoroidy, które przy próbie parcia mogą wypadać, jednak cofają się samoistnie. Przy ich obecności dolegać może świąd, pieczenie oraz krwawienie. Osoby cierpiące na nie odczuwają jak gdyby dochodziło do niepełnego wypróżnienia. Prowadzi  to do dłuższego przebywania w toalecie oraz wymuszonego ciągłego parcia, które dodatkowo zwiększa odczuwany ból.


Hemoroidy 3 stopnia

Objawiają się tym, iż mogą wypadać zarówno podczas parcia jak i wysiłku fizycznego. Bardzo często są widoczne i wyczuwalne, ale możliwe jest ich ręczne odprowadzenie. Powodują one znaczny ból, któremu towarzyszy krwawienie, świąd i sączenie.

Hemoroidy 4 stopnia

To najbardziej zaawansowana postać żylaków odbytu. Wypadają one poza odbyt i nie są możliwe do odprowadzenia. Towarzyszą im takie objawy jak silny ból, krwawienie, świąd i sączenie, a ponadto w wielu przypadkach są przyczyną nietrzymania stolca.

Źródła:
  1. Dziki A: Guzki krwawnicze. Rozdział z Proktologia, 2000, pod red Bielecki K, Wydawnictwo Lekarskie PZWL: 120-137
  2. Hemorrhoids: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyBrief, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 1481653040, 9781481653046