Masz hemoroidy? Domowe sposoby przyniosą ulgę!

hemoroidy domowe sposoby

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są niekomfortowym i poważnym schorzeniem utrudniającym chorym codzienne funkcjonowanie. Świąd, krwawienie z odbytu czy ból podczas wypróżniania to typowe objawy występowania hemoroidów, ale można z nimi walczyć i je wyleczyć. Skuteczność w dużej mierze zależy jednak od konsekwencji w działaniu pacjenta. Prócz medycznych kuracji istnieją również liczne domowe sposoby na hemoroidy, które łagodzą dolegliwości lub umożliwiają całkowite pozbycie się choroby. Należy jednak pamiętać, że sprawdzą się one wyłącznie w początkowych fazach rozwoju schorzenia.


Menu strony:

Czy można samemu leczyć hemoroidy? Domowymi sposobami owszem!

Według danych statystycznych wspomianych przez portal MedOnet, szacuje się, że niemal 30% osób po 30 roku życia i 40% osób po 40 roku życia musi zmagać się z uporczywym schorzeniem żylaków odbytu. Istnieją sprawdzone metody, aby leczyć hemoroidy. Domowe sposoby obejmują przeróżne taktyki, ale są to zazwyczaj praktyczne sposoby stosowane od dawien dawna przez nasze babcie. Poniżej przedstawiamy pełną listę.

1. Dieta a hemoroidy odbytu – leczenie domowe od kuchni


Chcąc złagodzić dokuczliwie symptomy związane z chorobą, należy w pierwszej kolejności dokonać modyfikacji i zwrócić uwagę na to, że dieta przy hemoroidach musi zawierać dużą ilość cennego błonnika. Dodatkowo zaleca się zrezygnowanie z siedzącego trybu życia i nawyków, które mogłyby w jakikolwiek sposób sprzyjać powstaniu hemoroidów.

Oprócz tego zaleca się:

  • unikanie spożywania kakao, gdyż sprzyja ono zaparciom, a to jest jedną z przyczyn pojawienia się hemoroidów;
  • zamianę perfumowanego mydła na płyn do mycia okolic intymnych;
  • unikanie silnego pocierania papierem toaletowym okolic odbytu;
  • wykonywanie naprzemiennie ciepłych i zimnych okładów, przy czym woreczek z lodem należy przykładać do skóry na 10 minut, a kompres z ciepłą wodą na 10-20 minut;
  • w sytuacji wystąpienia dolegliwości bólowych, stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych o właściwościach przeciwzapalnych;
  • noszenie bawełnianej bielizny, aby nie dopuścić do nagromadzenia się wilgoci w okolicach intymnych;
  • unikanie długotrwałego stania lub siedzenia.

2. Hemoroidy odbytu leczenie domowe poprzez nasiadówki


Kolejnym sprawdzonym, domowym sposobem na hemoroidy są nasiadówki. To prosty zabieg polegający na kąpieli w ciepłej wodzie, w której należy moczyć okolice odbytu przez co najmniej 15 minut. Ważne jest jednak, by woda nie była zbyt gorąca. Kontrolowanie jej temperatury pozwoli uniknąć oparzenia. Doskonale sprawdzą się wówczas wywary z rumianku, kory dębu lub mieszanka ziołowa sporządzona z szałwii, rdestu i kory kasztanowca.

Prawidłowo wykonana nasiadówka sprzyja procesom gojenia, a także łagodzi dyskomfort poprzez poprawę przepływu krwi do okolic odbytu. Ze względu na rozluźniające działanie ciepłych kąpieli, przeciwdziała zaparciom. Nasiadówki należy wykonywać 1-2 razy dziennie. Z kolei po zakończeniu zabiegu ważne jest, by dokładnie osuszyć okolice odbytu.

3. Maści hemoroidy. Leczenie domowe poprzez smarowanie!


Skóra okolic odbytu jest bardzo wrażliwa na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Tak więc problemy z wypróżnianiem, towarzyszący im nacisk na skórę odbytu oraz pocieranie skóry papierem toaletowym, mogą doprowadzić do wystąpienia kłopotliwych podrażnień, które tylko pogorszą stan pacjenta.

W wypadki wystąpienia takowych dolegliwości warto sięgnąć po sprawdzoną maść. My od siebie możemy zarekomendować Varosin Forte Max, który nie tylko załagodzi podrażnienia, ale i pomoże zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

4. Okłady pomogą na złagodzenie bólu

Niezwykle skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości bólowych związanych z wystąpieniem hemoroidów są okłady, chociażby z kostek lodu. Zawinięte w chusteczkę lub czystą ściereczkę i przyłożone do obolałego miejsca przyniosą znaczną ulgę. Równie efektywnie działają okłady z wilgotnej torebki herbaty, gdyż jej liście wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pomocne może okazać się również przemywanie okolic odbytu wacikiem nasączonym wyciągiem z rumianku lub aloesu.

Aby skutecznie przeciwdziałać hemoroidom należy przede wszystkim zadbać o zniwelowanie głównej przyczyny ich powstawania, czyli zaparciom. Wprowadzenie zmian w diecie i w dotychczasowym stylu życia w większości przypadku okazują się niezwykle pomocne w radzeniu sobie z problemem, podobnie jak codzienna gimnastyka i długie spacery. Z kolei przyjmowanie leków czy maści na hemoroidy należy każdorazowo skonsultować z lekarzem.

Źródła:
  1. Sosada, K., et al. “Diagnostic difficulties in rare causes of gastrointestinal bleeding.” Wiad Lek 58.1-2 (2005): 134-136.
  2. Dziki, Adam. “Współczesne zasady leczenia choroby hemoroidalnej.”