Co to są hemoroidy? Czy to żylaki odbytu?

co to są hemoroidy

Żylaki odbytu to guzki krwawnicze. Jest to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że ma je co drugi Polak. Powstają one z poszerzonych splotów żylnych górnych i dolnych żył okołoodbytniczych. W zależności od położenia dzielimy je na wewnętrzne i zewnętrzne. Oba te rodzaje często współistnieją ze sobą.


Menu strony:

Żylakami odbytu nazywamy… hemoroidy!

U każdego człowieka w kanale odbytu, powyżej linii zębatej znajdują się zazwyczaj trzy poduszeczki odbytowe, czyli wyspecjalizowane struktury zawierające połączenia żylno-tętnicze, zlokalizowane w obrębie błony podśluzowej. Poprzez wypełnianie się krwią pełnią one pomocniczą funkcję w zatrzymywaniu zawartości odbytnicy. Gdy dojdzie do powiększenia poduszeczek odbytu i ich wypadania, mamy do czynienia z wewnętrznymi żylakami. Mało osób zdaje sobie sprawę skąd się te biorą i wiedzą tak naprawdę co to. Hemoroidy odbytu są jednak problemem, który dotyka społeczeństwa, zwłaszcza w Polsce, w ogromnym stopniu.


Stopnie zaawansowania żylaków odbytu

stopnie zaawansowania żylaków

Chorobę hemoroidalną, ze względu na zaawansowanie rozwoju guzków krwawniczych, możemy podzielić na cztery stopnie:

  • I stopień: hemoroidy widoczne są jedynie w anoskopii (jest to badanie, w którym za pomocą wziernika można obejrzeć kanał odbytu), żylaki te nie wychodzą poza obręb kanału odbytu
  • II stopień: guzki krwawnicze uwypuklają się na zewnątrz odbytu podczas parcia, ale potem wracają
  • III stopień: żylaki odbytu wychodzą na zewnątrz odbytu w trakcie parcia, wracają wskutek ręcznego odprowadzenia
  • IV stopień: trwałe wypadnięcie guzków krwawniczych, nie ma możliwości ich ręcznego odprowadzenia

Objawy:

Najczęstsze objawy, jakie niosą ze sobą żylaki odbytu to: swędzenie, krwawienie, wypadanie guzków krwawniczych, uczucie niepełnego wypróżnienia, trudności w utrzymaniu higieny osobistej oraz ból, który jest związany z tworzeniem się nich zakrzepów.

Przyczyny:

Żylaki odbytu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Wyróżnia się tu między innymi: siedzący tryb życia, długotrwałe podróże, częste zaparcia, biegunki, urazy okolic odbytu, guzy miednicy, zaawansowany wiek czy nawet ciąża.


Jaki lekarz rozwinie więcej co to są hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Na początku musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi nam on skierowanie do proktologa, czyli lekarza zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Doktor przeprowadzi z nami wywiad, obejrzy okolice odbytu i na podstawie badania per rectum, a następnie czeka nas anoskopia.

Leczenie:

Istnieje szereg metod leczenia hemoroidów. Głównie stosuje się postępowanie zachowawcze. Jeżeli to nie przynosi efektów, wdraża się mało inwazyjne chirurgiczne metody leczenia. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja.

Jak prewencyjnie, za wczasu pokonać hemoroidy?

Jak powszechnie wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć choroby hemoroidalnej, należy między innymi:

  • prowadzić aktywny tryb życia,
  • jak najmniej siedzieć, a jeśli nie jest to możliwe, na przykład ze względu na wykonywany przez nas zawód, to musimy pamiętać, aby od czasu do czasu robić sobie krótkie przerwy na “rozprostowanie kości”,
  • dbać o higienę
  • nosić bawełnianą bieliznę,
  • spędzaj w toalecie tylko tyle czasu, ile jest niezbędne, ponieważ zbyt długie napinanie mięśni brzucha przeciąża układ żylny.
Źródła:
  1. WIRKOWSKI, Adam, et al. LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ METODĄ LONGO-DOŚWIADCZENIA WŁASNE. Polish Annals of Medicine/Rocznik Medyczny, 2008, 15.1.
  2. Obcowska, Aneta, and Małgorzata Kołodziejczak. “Choroba hemoroidalna–współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa.” Nowa Medycyna (2016).
  3. Kołodziejczak, Małgorzata. “Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej.”