Który lekarz od hemoroidów pomoże?

lekarz od hemoroidów

Osoby walczące z hemoroidami często zastanawiają się, kiedy zacząć szukać pomocy u lekarza. Najlepszym wyjściem jest zrobienie tego już po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Nie należy odkładać tej decyzji w nieskończoność, ponieważ im dłużej będziemy czekać, tym trudniejsze będzie późniejsze leczenie.


Menu strony:

Do jakiego lekarza od hemoroidów się udać?

Pierwszą konsultację najlepiej przeprowadzić u lekarza rodzinnego. Ma on największą wiedzę odnośnie naszej historii medycznej. Jak już określi stopień zaawansowania schorzenia z całą pewnością zaproponuje konkretne metody leczenia. Jeżeli hemoroidy są w początkowej fazie choroby, to internista zaproponuje nam zmianę trybu życia, nawyków żywieniowych, czy nakłoni do wprowadzenia ćwiczeń, aby móc uniknąć jednego z dość inwazyjnych zabiegów.


Jeśli chodzi o hemoroidy odbytu lekarz rodzinny skieruje nas do specjalisty – proktologa.

Kim jest lekarz proktolog?

Proktolog zajmuje się leczeniem wszystkich dolegliwości związanych z jelitem grubym, a także z obszarem odbytnicy. Lekarz ten zdiagnozuje i rozpocznie leczenie owrzodzeń, wycieków rolnych, problemów z wypróżnianiem, oraz nietrzymaniem stolca. W zakresie jego obszaru specjalizacji znajdują się także właśnie hemoroidy. Lekarz proktolog potrafi również ocenić i szybko zdiagnozować ewentualne pojawienie się zmian świadczących o chorobie nowotworowej.

Mimo iż żylaki odbytu nie kojarzą się nam z groźną chorobą, to potrafią jednak być bardzo uciążliwe i męczące. Mogą sprawiać duży ból i w znacznym stopniu utrudniać siedzenie. Proktolog zbada nas dokładnie i przeanalizuje stan naszej dolegliwości. Po zdiagnozowaniu znajdzie najlepszą możliwą opcję leczenia. Podczas badania wykluczy też ewentualne inne możliwe choroby odbytu.

Po udanym badaniu na hemoroidy, lekarz zaleci nam odpowiednie leczenie!

lekarz zaleca odpowiednie leczenie na hemoroidy

Mogą to być czopki lub maści. Jeśli jednak problem z którym przyszliśmy okaże się poważniejszy niż nam się wydawało skieruje nas do chirurga proktologa, który może dokonać zabiegu operacyjnego, bądź nałoży na guzki specjalne gumki, które spowodują ich wysuszenie i odpadnięcie.

Zdarza się, że proktolog zaproponuje pacjentowi wykonanie niektórych zabiegów w swoim gabinecie. Używa się do nich żelu, który doprowadza do miejscowego znieczulenia. Jest to na przykład laseroterapia, która polega na wstrzyknięciu pod śluzówkę specjalnego zastrzyku powodującego powstanie zakrzepu w żylaku. Tylko w bardzo trudnych przypadkach decydują się na usunięcie chirurgiczne.

Jak się przygotować na wizytę u proktologa? Czy oczekiwać?

Do wizyty u proktologa nie są konieczne jakieś specjalne przygotowania. Należy zadbać o prawidłową higienę osobistą. Całe badanie wykonywane jest przy pomocy palca. Jeśli jednak potrzebna jest dokładniejsza metoda, to lekarz może zaproponować anoskopię. Badanie to jest przeprowadzane za pomocą małego wziernika, który pozwoli na ocenę stanu żylaków odbytu. Badanie jest zupełnie bezbolesne i wykonuje się je podczas wizyty.

Statystycznie na żylaki odbytu cierpi co drugi Polak. Nie podejmowanie leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto zająć się tym problemem w jak najwcześniejszym stadium.

Źródła:
  1. Cieśla, Paulina, Beata Cieśla, and Halina Cieślak. “Znaczenie profilaktyki wtórnej w nowotworze jelita grubego.” Problemy Pielęgniarstwa 16.3 (2008): 316-320.
  2. Rzepa, Teresa, Ryszard Żaba, and Oliwia Jakubowicz. “Rozumienie wstydu oraz ocena jego źródeł przez osoby zdrowe i pacjentów z wstydliwymi chorobami.” Opuscula Sociologica 4 (2013): 51-61.